گالری ساربان

گالری ساربان از بهار سال 1389 با نمایش بخشی از کلکسیون شخصیِ مؤسس آن، محمد ساربان­ نژاد، آغاز به کار کرد و بعد از 6 سال فعالیت مستمر، پاییز 1395 به محل جدید منتقل شد. همزمان با تغییر مکان، رویه و رویکرد جدیدی در شیوه­ ی اداره ا­ی گالری نیز اتخاذ شد.

ساربان یک تمایز ذاتی با اغلب گالری­ های فعال تهران دارد؛ مالک این گالری در سال­های اخیر از جمله مجموعه­ داران مطرح در بازار تجسمی ایران ­است. این موضوع سبب شده، شیوه­ ی مدیریت گالری از حالت one person organization  و الگوی کلاسیک مالک و مدیر یک تنه به عنوان همه کاره را که از گذشته الگوی موفقی در گالری ­داری ایران بوده، خارج کند. بنابراین در گالری ساربان افراد مختلف بر اساس تخصص، مسئولیت امور را به عهده گرفته‌اند.

ویژگی­ بعدی گالری در انتخاب هنرمندان، سبک هنری، ژانر مورد توجه و مدیای تخصصی گالری است. بیشترین انتخاب­های ما در 18 نمایشگاه اخیر گالری ساربان تمرکز بر هنرمندان نسل میانه بوده است. تعریف ما از میانه، به گروهی از هنرمندان نقاش و مجسمه ­ساز اشاره دارد که بلوغ هنری و حضور جدی آن­ها در فضای حرفه­ ای تجسمی در بین سال­های 1357 تا 1376 اتفاق افتاده­است.چرا که طبق تحلیل ­ها، هنرمندان مطرح نسل قبل‌تر به طرق مختلف از طریق دستگاه­های فرهنگی و نهادهای خصوصی و دولتی وابسته به سیستم فرح و کامران دیبا مورد حمایت و promotion قرارگرفته و در بازار هنری تثبیت شده بودند و نسل متأخر و جوان ­تر تا حدی از امکانات و امتیازات رویکرد فرهنگی مدیران هنری دوران اصلاحات امکان معرفی و حضور در فضای اقتصادی هنر را یافته ­اند. 

بدین ترتیب تمرکز اصلی گالری ساربان در دو سال گذشته تلاش برای معرفی و مقدمه­ چینی برای تثبیت وضعیت اقتصادی گروهی از هنرمندان در بازار هنر ایران بوده است که علیرغم شایستگی هنری، شانس کمتری برای حضور در سطوح بالای بازار را داشته ­اند.برای تحقق این موضوع، تلاش خواهیم نمود، ارتباط منسجم و مستمری به همراه آگاهی ­بخشی متقابل میان هنرمندان و حامیان هنر ایجاد نمائیم تا هر دو گروه انتفاع کامل را از این همکاری کسب نمایند. همچنین حدالامکان سعی گالری بر آن است که زمینه­ ی حضور هنرمندان در رخد‌دادهای ملی و بین المللی را فراهم نماید.

سجاد باغبان ماهر